Somliga fick pimpelspön av tomten och vad passar väl bättre en dag som denna att ge sig ut på isen för att prova, och tänka sig det nappade, god var den med :)

Jag tog skidorna ner till sjön men gick hem, det var tung snö och det är en hel del uppför när man ska hem. Dock hade jag kameran med mig, snabba omslag i vädret måste jag säga, från minus och is till tö…..

Somliga blev blöta om fötterna…..

Kontraster mot helgens is och snö, nu är det tö i stället, och faktiskt, hopp om att våren också kommer igen…..

Finaste ”julpyntet” ever!

Lite vårkänslor får man allt när man ser att det töar överallt, på vårarna brukar dikena svämma över och hela vägen ner mot sjön brukar stå under vatten, dock är det ju faktiskt vinter än men jag kan ändå inte låta bli att längta lite. Trevlig kväll :)